Colostrum a alergie

Co je to alergie?

Alergie je, když se imunitní systém vzbouří na základě přítomnosti látky (alergenu), která není běžně považována za nebezpečí pro tělo. Když se člověk stane přecitlivělý na jeden nebo více alergenů, tělo předpokládá, že je napadeno něčím ošklivým a vyvolá obranné síly k neutralizování problematické látky.

Bohužel, uvolňování histaminu při tomto procesu vyvolává nežádoucí příznaky, jako je kýchání, výtok z nosu, svědění očí, dýchací potíže a v extrémních případech anafylaktický šok a smrt.

Typickými alergeny jsou pyly, spory, roztoči, zvířecí alergeny a chlupy, penicilin, bodnutí hmyzem a potraviny – ořechy, mořské plody (ty se musí objevit na seznamu alergií pro restaurace).

Colostrum, první mléko produkované mléčnými žlázami

A to bezprostředně po porodu, obsahuje více než 90 % známých složek. Mnoho z těchto složek je zahrnuto v podpoře imunitního systému novorozence, a které hrají úlohu při kontrole odpovědi organismu na potencionálně škodlivé vnější útočníky, což znamená, že mechanismus je špatně vyvoláván u těch, kteří se stali citlivými na alergeny.

Užívejte colostrum

Dobrou zprávou pro alergiky je, že colostrum je nejen životně důležitou látkou pro novorozence, ale pokud je užíván jako doplněk výživy, může poskytovat širokou škálu výhod pro lidi všech věkových kategorií. Kromě toho bylo prokázáno, že colostrum je plně kompatibilní s lidským tělem.

Ve skutečnosti má bovinní colostrum další výhodu v tom, že je čtyřikrát bohatší co se týče imunitních faktorů než colostrum lidské a obsahuje některé látky, které chrání aktivní složky před ničivými účinky trávicího systému člověka, což jim umožňuje zůstat aktivní po delší dobu.

Protialergenní účinky

Výzkum identifikoval složku nazývanou – Proline-rich polypeptide (PRP), což je jedna z hlavních složek colostra, která je zodpovědná za odstranění nebo zmírnění příznaku alergií.

PRP by mohlo být potencionálně užitečné pro další autoimunitní onemocnění jako je revmatoidní artritida, lupus a podle Staroscik et al, 1983 (Molecular Immunology, sv. 20, č. 12, str. 1277 – 1282) má stejnou schopnost regulovat aktivitu imunitního systému stejně tak jako hormony, které jsou produkovány žlázami.

PRP může stimulovat „pod aktivní“ systém, který má dočinění s nemocemi, které jsou způsobeny organismy a také může potlačit systém systém „nad aktivní“, ze kterého vyplývají autoimunitní onemocnění a alergické reakce.

Schopnost PRP redukovat alergické symptomy je myšlenkou, která částečně nastala v důsledku zabránění lymfocytů (bílých krvinek) a T-buněk, které jsou za normálních okolností na produkci spojené s alergickou reakcí.

PRP ale také může pomoct při vytváření speciálních buněk, které potlačují a vypínají imunitní odpověď. Jiné studie ukázaly, že PRP je vysoce protizánětlivý a pomáhá snižovat účinky histaminu, který je uvolněn na základě problematické látky.

Kravské colostrum

Ukázalo se, že kravské colostrum obsahuje řadu protilátek proti běžným alergenům, které mohou mít vliv na lidi. Tyto protilátky vytváří kráva během svého života a tyto protilátky reagují na alergeny. Když člověk užívá colostrum, protilátky obsažené v něm zůstanou po ruce na pomoc v době reakce organismu na alergen.

Kravské mléko patří mezi alegeny a mělo by tak být uvedeno v seznamu alergenů u jídel podávaných v restauracích.