Pravda o bezsrstých mazlíčcích a alergiích

Domnívali jste se, že bezsrstá kočka či bezsrsté morče jsou vhodnými zvířecími miláčky pro alergiky? Tato domněnka je chybná, jelikož i při kontaktu s těmito zvířaty bez srsti dochází u zvířecích alergiků ke zdravotním potížím. Tyto totiž nezpůsobuje zvířecí srst, jak si mnoho lidí myslí.

Správný název = zvířecí alergie

Alergie na zvířecí srst. Tak je často, avšak chybně, nazývána právě zvířecí alergie. Tato se nejčastěji projevuje rýmou, zánětem očních spojivek, kašlem, ekzémem a bolestí hlavy, jenž je ve většině případů způsobena ucpáním horních cest dýchacích. Nepříznivé reakce vyvolají alergeny, které se skrývají ve zvířecí srsti a na kůži.

Odkud se alergen bere?

Alergeny u zvířat jsou obsaženy zejména ve slinách a kožních žlázách. Taktéž jsou vylučovány močí a vyskytují se i v odumřelé kůži zvířete. Z tohoto důvodu je zřejmé, že není rozhodující, zda zvíře srst má či nikoliv. Alergeny se velmi dobře šíří jak po kůži tak srstí.

Odstranění alergenu je řešením

Hlavním řešením, jak se nepříjemným alergický reakcím vyhnout, je odstranění alergenu z prostorů, kde pobýváte. Avšak pozor! Jestliže byl nositel alergenů přítomen v bytě, byť po krátkou dobu, alergik to pozná i po delší době. Alergeny totiž mohou zůstat zachyceny v gauči či jiných textiliích až několik měsíců.

Dále jsou tyto alergie léčeny léky, které vám uleví a také působí protizánětlivě a léčí alergický zánět.

V některých případech, a to zejména u méně závažných příznaků alergie, je léčba prováděna prostřednictvím imunoterapie.

Vhodné zvíře pro alergiky

Pokud stále doufáte, že některé plemeno kočky, psa či morčete, je vhodné pro osoby trpící zvířecí alergií, není tomu tak. I přes skutečnost, že například skinny morče či kočka sphynx srst nemají, alergeny šíří.

Na závěr lze tedy konstatovat, že pro osoby trpící jmenovaným problémem bohužel neexistuje vhodné kočičí anebo psí plemeno, avšak ani žádný vhodný druh hlodavců. Alergici se bohužel musí spokojit s chováním plazů či rybiček v akváriu.