Alergie na chlad – projevy a její léčba

O různých alergiích jste jistě už slyšeli, lidé mají často alergie na pyl, na konkrétní potraviny nebo třeba alergii na chlupy domácích mazlíčků. Existuje však také alergie na chlad, která není tolik známá a spousta lidí o ní neslyšela. Alergie na chlad může být často zaměněna za běžné problémy a příznaky při styku s chladem. 

Protože mezi nejčastější projevy alergie na chlad se řadí zarudnutí pokožky, pacienti často přisuzují tyto příznaky za běžné při příchodu z teplého počasí do chladného či naopak. Alergii na chlad však doprovází řada dalších příznaků a nejedná se pouze o občasné zarudnutí pokožky z chladného prostředí. 

V dnešním článku vám představíme, co to vůbec alergie na chlad je, jak se projevuje a jaké má příznaky, druhy alergií, co je to chladová kopřivka, jaké je možné vyšetření a také, jak se tato alergie na chlad léčí.

Co si pod pojmem alergie na chlad představit?

Chladová alergie se projevuje především při výrazném ochlazení, ve studeném počasí nebo při přechodech z tepla do zimy.

A právě díky teplotní změně lidem s alergií na chlad zčervená pokožka, která může být náchylnější k vysušení a u některých pacientů dochází také k popraskání a narušení kůže.

Zčervenání kůže po teplotním výkyvu z teplého prostředí do chladného nebo naopak může být běžné. Lidé, kteří trpí na chladovou alergii jsou však mnohem náchylnější a k projevům zčervenání, vysušení a popraskání citlivější.

Co ke chladové alergii říká aromaterapeut Karel Hadek

Alergie na chlad nemusí přijít jen v zimě

Pacienti trpící chladovou alergií nejsou v ohrožení pouze v zimním a chladném období. Tyto projevy jim může způsobit také studená voda, chladný vítr, ledové nápoje, mražené potraviny, lednice či mrazák a další chladné předměty nebo prostředí.

Nyní vidíte, jak se může běžné zarudnutí při příchodu ze studeného podzimu k rozehřátému krbu lišit od alergie na chlad. Lidé s alergií na chlad mají spoustu příčin projevů.

Alergie na chlad - nejedná se pouze o chvilkové zarudnutí, ale o dlouhodobý problém
Pokožka zad při zarudnutí kvůli alergii na chlad

Příznaky alergie na chlad

Příznaky se mohou objevit už po dvou minutách při styku se studeným předmětem nebo v chladném prostředí a ustupují poté po jedné až dvou hodinách.

Každý pacient má jiné příznaky a jinou dobu, kdy ho nepříjemnosti s chladným prostředím obtěžují.

Chladová kopřivka je nejčastějším projevem alergie na chlad

Pobyt v chladném prostředí nebo se studenými předměty způsobují u lidí s alergií na chlad zarudnutí kůže, vysušení a následné popraskání pokožky, což způsobuje rozvoj kopřivky. V případě alergie na chlad se můžeme setkat s názvem chladová kopřivka.

Běžná alergie je způsobena přehnanou reakcí imunitního systému na nějaký vnější alergen, se kterým přijde daná osoba do styku.

Může se jednat o pyl, chlupy, konkrétní potravinu nebo v našem případě o chlad. Chladné nápoje a potraviny mohou poté vyvolat také otok rtů a jazyka.

Pro běžnou populaci tyto vnější podněty a alergeny nepředstavují žádnou hrozbu, pro lidi trpící alergií však ano.

O čem hovoří věda

V případě alergie na chlad vědci stále neznají přesnou příčinu, a co alergii na chlad vyvolává. Může se jednat o přílišnou citlivost kožních buněk, ale na svědomí alergii na chlad může mít také psychika člověka.

Někteří vědci tvrdí, že alergie na chlad „neexistuje“ a jedná se pouze o reakci těla na chlad a vyplavení histaminu.

Histamin u pacientů zvyšuje propustnost cév, což se projevuje svědivostí, zarudnutím a otoky. Což je z dalších důvodů, proč se chladová alergie nazývá také jako chladová kopřivka.

Přesné příznaky chladové alergie

Jak už bylo zmíněno, chladová alergie se projevuje zarudnutím, vysušením a také popraskáním pokožky. Dalším příznakem může být kopřivka, která se projevuje pupínky.

Pupínky se můžou projevovat také jako vyrážka. Tato vyrážka se nejvíce projevuje při příchodu ze zimy do teplého prostředí. U některých pacientů doprovází vyrážku také nepříjemné svědění nebo pálení.

5 věcí, které víme o chladové alergii

Otok jazyka nebo rtů

Kromě kopřivky se může alergie na chlad projevit také otoky jazyka nebo rtů. To může být nebezpečné, především, pokud se otoky projeví také v okolí jazyka a dýchacích cest.

Díky tomu může mít pacient obtíže s dýcháním a není dobré tyto projevy podceňovat.

K otokům rtů, jazyka a dýchacích cest dochází především při konzumaci chladných nápojů a potravin, jako jsou chlazené nápoje, zmrzliny a další produkty z mrazáku či lednice.

Další projevy chladové alergie

V některých případech se můžeme setkat také s rýmou. Většina pacientů neklade velký důraz na rýmu, protože rýmu považují za běžnou reakci těla vystaveného na chladné prostředí.

Při alergii na chlad však rýma trvá neustále a její projev se může zhoršovat.

Díky dlouhodobě trvající rýmě se mohou pacientům spustit také další projevy jako je například bolest hlavy, motání hlavy, bušení srdce, dýchací obtíže nebo zvýšená teplota.

Druhy chladové kopřivky u alergie na chlad

U chladové alergie rozlišujeme tyto druhy:

Idiopatická získaná chladová kopřivka

Tento druh chladové kopřivky je nejvíce rozšířený.

U idiopatické chladové kopřivky lékaři nevědí, co kopřivku způsobí a jaké jsou její příčiny. Idiopatická kopřivka postihuje všechny věkové skupiny a může se projevit u každého.

Reflexní chladová kopřivka

Reflexní kopřivka je oproti idiopatické velmi vzácná. Projevuje se pupínky a může ji doprovázet nízký krevní tlak, což může mít za následek znemožněný pobyt v chladném prostředí pro pacienty s reflexní kopřivkou.

Familiární chladová kopřivka

Opět se jedná o vzácnou formu kopřivky, které je vrozená a objevuje se ihned po narození.

Na místech na těle, které jsou vystaveny hladu, pokožka rudne, ale může se projevit také popraskáním či vysušením. Vyrážka se poté může rozšířit na další místa na těle, které nebyly vystaveny chladu.

Pacienti také často trpí bolesti hlavy, svalů, kloubů nebo je postihne dokonce horečka.

Symptomatická chladová kopřivka

Tato kopřivka je jako doprovodný příznak jiného chorobného stavu. Například se může jednat o doprovodný příznak autoimunitního onemocnění, streptokokové infekce nebo infekční mononukleózou.

Vyšetření

A jak se alergie na chlad vyšetřuje u pacientů? Jak poznáte, že se jedná opravdu o alergii, nikoli o běžnou reakci těla na chladné prostředí?

Pokud se výše zmíněné projevy opakují stále, projevují se také pupínky, rýmou, a dalšími příznaky, doporučujeme navštívit lékaře. Lékař posoudí, zda se opravdu jedná o alergii na chlad, a pokud ano, začnete s vhodnou terapií.

Pro lékaře bude klíčové vědět, kdy, jak často a v jaké míře se objevují pupínky, zčervenání kůže a další projevy.

Při vyšetření může proběhnout také expoziční test, kdy pacient ponoří ruce do chladné vody po dobu až deseti minut, díky čemuž může lékař následně lépe identifikovat, zda se opravdu jedná o alergii na chlad.

Možnosti léčby chladové alergie

Pacienti, kteří trpí touto alergii, užívají antihistaminika, což jsou léky, které si poradí s nadměrnou produkcí histaminu, který způsobuje ono zarudnutí a problémy s pokožkou a otoky.

Tyto léky jsou vhodné také jako prevence, ne pouze při projevu.

Rady, jak léčit chladovou alergii

V chladných měsících používejte speciální krémy proti chladu

Pacientům se doporučuje také používat krémy na pokožku, které mohou snížit následky při styku pokožky s chladem. Tento krém je vhodný používat především v chladných měsících.

Krémy nejen pomohou chránit pokožku při styku s chladným prostředím, ale mohou také zamezit vysušení. Doporučují se krémy s dostatečným množstvím vitamínu E, který podporuje pokožku. Také je třeba volit mastnější krémy, které zamezí vysušení pokožky. 

Kromě léků a krémů se doporučuje také omezení pobytu v chladném prostředí, dostatečně teplé oblečení před odchodem do zimy a vyvarování se faktorům, které mohou alergii na chlad spustit.

Napsat komentář